• Uvod • Dijagnoza • Prognoza
Uvod
Pod profesionalnim oštećenjem sluha podrazumijevamo perceptivna oštećenja sluha koja su nastala u uslovima industrijske buke koja prelazi kritični intenzitet od 80 decibela.
Oštećenje sluha je utoliko teže, ukoliko je bolesnik duže izložen buci, ukoliko je buka većeg intenziteta i ukoliko ona ispunjava izvjesne fizičke karakteristike.
Individualna osetljivost na buku je različita i ona je veća kod ljudi koji imaju ma koju vrstu oštećenja ili obolenja srednjeg i unutrašnjeg uha, pretrpljenu traumu glave, itd. Pored ovoga, postoje i izvjesne individualne osetljivosti, čiji su razlozi nama nepoznati.
Dijagnoza
Anamneza
Anamnestički je važno utvrditi koliko dugo radi radnik u buci, koliki je intenzitet buke i da li postoje i drugi uzroci koji bi mogli dovesti do oštećenja sluha. Radnici se žale na slabiji sluh koji se postepeno pogoršava.
Klinička slika
Otoskopski nalaz na uhu je normalan.
Funkcionalno ispitivanje
Ispitivanjem sluha konstatuje se perceptivna nagluhost sa svim karakteristikama ove nagluhosti. Ovo ispitivanje treba da bude audiometrijsko.
U početku bolesti nalazimo skotom na oko 4000 Hz i za vazdušnu i za koštanu provodljivost. Vremenom ovaj skotom raste i zahvata niže i više frekvence. Kasnije dolazi do sve većeg pada krivulje za koštanu i vazdušnu provodljivost za visoke tonove. Na kraju, to je niža ili viša padajuća perceptivna krivulja.
Dijagnoza se postavlja u ORL ambulantama i u ambulantama dispanzera za medicinu rada.
Minimum za dijagnozu
- iscrpna radna, lična i porodična anamneza,
- otoskopski pregled i
- audiometrijski pregled sluha.
Prognoza
Obolenje je progresivno i traje sve dok je radnik izložen buci. Čim prestane rad u buci, prestaje i progresija obolenja. Obolenje je ireverzibilno i ne može da se liječi.