• Uvod • Dijagnoza • Prognoza
Uvod
Ove povrede mogu biti nanijete tupom silom (udarcem šake, pri saobraćajnoj nesreći), oštrim oruđem (nož, ugriz, itd.), ili projektilom.
Pri ovim povredama najčešće dolazi do izliva krvi u subperihondralnom prostoru i do stvaranja ot-hematoma. Pored ovoga može biti manji ili veći nedostatak tkiva.
Zbog svog isturenog položaja, ušne školje često stradaju od promrzlina i opekotina.
Kao komplikacija ovih povreda dolazi do pojave perihondrita koji, ukoliko se ne liječi pravilno, dovodi do velikih deformiteta ušne školjke.
Dijagnoza
Anamneza
Anamnestički podaci nam ukazuju na vrstu ozljede i na sve tegobe koje su se na to nadovezale.
Klinička slika
Lokalnim ORL pregledom možemo otkriti vrstu, stepen i proširenost povrede, često su povrede ušne školjke komplikovane i povredama okolnih tkiva i povredama spoljnjeg ušnog kanala.
Nalaz na bubnoj opni kod izolovanih povreda ušne školjke je normalan.
Dijagnoza se postavlja u ORL klinikama i ORL odjeljenjima.
Minimum za dijagnozu
- anamneza i
- lokalni ORL pregled.
Prognoza
Prognoza zavisi od vrste, stepena i obima povreda sa jedne strane, i pravovremenosti i načina liječenja sa druge strane.
Povrede koje su se komplikovale perihondritom, a ne liječe se pravilno i pravovremeno, dovode do teških skvrčavanja i deformiteta ušne školjke.
Ot-hematom koji se ne odstrani na vrijeme, kasnije fibrozira i dovodi do manjih ili većih lokalnih deformiteta na ušnoj školjki.
Kod većih posjekotina i lacero-kontuznih rana dijelova ili cijele uške može ili mora biti odstranjena ili cijela uška ili njeni delovi. U vezi sa ovim dolazi do većeg ili manjeg deformiteta.