• Uvod • Dijagnoza • Prognoza
Uvod
Povrede mekih tkiva spoljnjeg usnog kanala su dosta rijetke i nastaju autopovređivanjem (čačkalicom, olovkom, itd.). One su nekad dio povrede ušne školjke ili frakture piramide, a izuzetno su izazvane nestručnim manipulacijama pri vađenju stranih tijela iz uha, pri odstranjenju cerumena, itd.
Povrede kosti kanala nastaju izolovano pri padu na donju vilicu, kada se udarac prenosi preko vertikalne grane mandibule na proccsus spondiloideus, čija glava može da frakturira donji i prednji zid kanala.
Mnogo češće povrede kosti kanala su komplikovane sa frakturama piramide.
Dijagnoza
Anamneza
Anamnestički se dobija podatak o načinu povređivanja i tegobama koje su nastale poslije povrede, a to su najčešće bol u uhu, krvarenje iz spoljnjeg ušnog kanala, začepljenost kanala i u vezi s tim lako oslabljeni sluh.
Klinička slika
Lokalnim ORL pregledom konstatuje se manja ili veća ozljeda kože kanala sa zapušenosti kanala, svježom i koagulisanom krvi i edemom kože. Postoji izražen bol pri pritisku na kanal.
Funkcionalno ispitivanje
Začepljenje kanala uslijed edema kože može da dovede do lakše konduktivne nagluhosti sa svim njenim karakteristikama.
Dijagnoza se postavlja u ORL ambulantama.
Minimum za dijagnozu
- anamneza,
- lokalni ORL pregled i
- pregled sluha zvučnim viljuškama.
Prognoza
Bolest se često komplikuje zapaljenjem kanala. Liječi se konzervativno.
Teža prognoza je u slučajevima većih povreda kanala i ušne školjke zajedno. U ovim slučajevima moguće su atrezije kanala koje se uspješno hirurški lijeće.