• Uvod • Dijagnoza • Prognoza
Uvod
Akutno zapaljenje sluznice ždrijela može da bude simptom nekog opšteg obolenja (kao npr. kod gripe, šarlaha, malih boginja, itd.), ono može da se javi u zajednici sa nekom upalom u okolini (kao npr. sluznice nosa, paranazalnih sinusa, itd.), a rijeđe se javlja kao izolovano obolenje.
Obolenje može da bude: kataralno, flegmonozno, nekrotično, gangrenozno, itd., a najčešće zahvata sluznicu mezofarinksa, nekada je lokalizovano samo na epifarinksu, a hipofarinks je vanredno rijetko zahvaćen.
Dijagnoza
Anamneza
Zavisno od vrste obolenja kao i od toga da li je obolenje izolovano, udruženo sa drugim obolenjima ili je, pak, simptom jednog opšteg obolenja zavisiće i tegobe bolesnika.
Bolesnik nam se najčešće žali na neugodnosti u ždrijelu u vidu pečenja, grebanja, osjećaja stranog tijela, bola koji može da bude i vrlo intenzivan i koji se pojačava pri gutanju. Pored ovih tegoba bolesnik može da ima i tegobe od poremećenog opšteg stanja organizma.
Klinička slika
Pregledom ždrijela i njegove okoline zavisno od vrste obolenja može da se konstatuje: hiperemična, glatka, sjajna sluznica, koja je prekrivena sluzavim sekretom.
Upalni proces može da pređe u dublje slojeve tkiva i da dođe do gnojnih upalnih promjena u zidovima ždrijela sa reakcijom limfnih žlijezda. Kod naročito teških formi konstatuju se manje ili veće površne nekroze. Teže forme idu i sa poremećajem opšteg stanja i teškom kliničkom slikom. Ove teže forme upale ždrijela javljaju se kod leukoza, preuremičnih stanja, dekompenzovanog dijabeta, itd.
Dijagnoza se postavlja u ORL ambulantama i odjeljenjima.
Minimum za dijagnozu
- anamneza,
- lokalni ORL pregled i
- eventualno bakteriološki pregled brisa.
Prognoza
Obolenje je akutno i lijeći se sa uspjehom. Izuzetak čine teške forme koje su najčešće samo simptom jednog težeg opšteg obolenja. U ovim slučajevima prognoza zavisi od prognoze opšteg obolenja koje je i dovelo do upalnih promjena u ždrijelu.