• Uvod • Dijagnoza • Prognoza
Uvod
Hronični tonzilitis nastaje kad uslijed ponovljenih akutnih infekcija tonzilarno tkivo propada, zamjenjuje se ožiljnim u kome se nalaze manja ili veća gnojna žarišta. U ovim slučajevima nestaje korisna uloga tonzila i one postaju izvor opšte i lokalne infekcije organizma.
Dijagnoza
Anamneza
Bolesnici se žale na česte angine, pojavu peritonzilarnih apscesa, otoke limfnih žlijezda vrata, zadah iz usta, imaju stalno manje ili veće izražene tegobe u ždrijelu. Bolesnici sa hroničnim tonzilitisima mogu da imaju poremećaje i obolenja udaljenih organa: srca, bubrega, zglobova, itd.
Klinička slika
Lokalnim pregledom na tonzilima mogu se konstatovati povećane ili nejednako povećane tonzile, atrofične, izbrazdane i kriptične tonzile kod kojih se na ekspresiju cijedi gnoj. Prednji nepčani lukovi mogu da budu hiperemični, a zadnji natečeni.
Laboratorijski pregledi
Potreban je pregled krvi i mokraće, koji mogu da otkriju komplikaciju obolenja. Često se uzima bris sa tonzila na bakteriološki pregled da bi se otkrio uzročnik.
Dijagnoza se postavlja u ORL ambulantama uz saradnju laboratorija.
Prognoza
Neliječena bolest evoluira i vremenom dovodi do lokalnih komplikacija (faringitisa, laringitisa, bronhitisa, rinitisa, otitisa, itd.) i obolenja udaljenih organa (srca, bubrega, zglobova, itd.). Poslije operacije tegobe nestaju i komplikacije su onemogućene.