• Uvod • Dijagnoza • Prognoza
Uvod
Pljuvačne žlijezde dijele se na male i velike. Malih ima bezbroj, i one su rasute po sluznici ušne duplje, a velikih ima tri para: parotidne, podvilične i podjezične. U ovim žlijezdama može da bude sjedište mnogim benignim i malignim tumorima. Od benignih tumora naročito izdvajamo mješovite tumore koji su po građi benigni, a po evoluciji i kliničkom toku često maligni. Najčešća lokalizacija tumora je u parotitlnoj žlezdi.
Dijagnoza
Anamneza
Zavisno od lokalizacije i prirode tumora bolesnici će imati različite tegobe. Kod benignih tumora rast će biti spor, a kod malignih brži. Siguran znak malignog tumora ili maligne alteracije mješovitog tumora parotidne žlezde je paraliza facijalisa. Bolesnici najčešće se žale na estetski loš izgled.
Klinička slika
U predjelu parotidne žlezde vidjeće se i pipaće se veći ili manji tumor. Benigni tumori su ograničeni i pokretni, a maligni neograničeni i srasli za podlogu i okolinu.
Laboratorijska ispitivanja
Patohistološka analiza pokazuje o kojoj se vrsti tumora radi.
Rtg ispitivanje
Snimak mandibule i baze lobanje kod malignih tumora parotidne žlezde otkriva njihovu eventualnu proširenost u tom pravcu.
Dijagnoza se postavlja u ORL klinikama i odjeljenjima, i klinikama i odjeljenjima za maksilofacijalnu hirurgiju.
Minimum za dijagnozu
- anamneza,
- lokalni ORL pregled,
- asijalografija,
- patohistološka dijagnoza isječka i
- rtg snimci lobanje.
Prognoza
Benigni tumori imaju sporu evoluciju i oni se hirurški odstranjuju sa potpunim uspehom. Maligni tumori ukoliko se ranije dijagnosticiraju imaće bolju prognobzu za izliječenje. Pri hirurškim intervencijama kod malignih tumora često je potrebno žrtvovati facijalis, ili ako je pre operacije došlo do paralize živca, ona se ne može popraviti.