• Uvod • Dijagnoza • Prognoza • Radna sposobnost
Oštećenje sluha je utoliko teže, ukoliko je bolesnik duže izložen buci, ukoliko je buka većeg intenziteta i ukoliko ona ispunjava izvjesne fizičke karakteristike. Individualna osetljivost na buku je različita i ona je veća kod ljudi koji imaju ma koju vrstu oštećenja ili obolenja srednjeg i unutrašnjeg uha, pretrpljenu traumu glave, itd. Pored ovoga, postoje i izvjesne individualne osetljivosti, čiji su razlozi nama nepoznati.
U početku bolesti nalazimo skotom na oko 4000 Hz i za vazdušnu i za koštanu provodljivost. Vremenom ovaj skotom raste i zahvata niže i više frekvence. Kasnije dolazi do sve većeg pada krivulje za koštanu i vazdušnu provodljivost za visoke tonove. Na kraju, to je niža ili viša padajuća perceptivna krivulja.
Dijagnoza se postavlja u ORL ambulantama i u ambulantama dispanzera za medicinu rada.
-
iscrpna radna, lična i porodična anamneza,
- otoskopski pregled i
- audiometrijski pregled sluha.
Mlađi radnici, kod kojih se primjeti brza evolucija bolesti, ne smiju da rade u buci.
Stariji radnici koji se nalaze pri kraju radnog staža i pored većeg oštećenja sluha mogu da rade u buci.
Dalji rad u buci kod ovih radnika neće dovesti do bitnih promjena u stanju sluha, ali bi zato promjena radnog mjesta ili prekvalifikacija vrlo često imale neugodnih posljedica po radniku, njegovu porodicu, pa i samo preduzeće.
Starijim radnicima kojima i pored dugogodišnjeg rada u buci sluh nije mnogo oštećen treba dozvoliti da rade u buci, što znači da nisu mnogo osjetIjivi na buku, a s druge strane prekvalifikacija i promjena radnog mjesta mogla bi po njih da ima štetnih posljedica.
Ne smije se dozvoliti rad u buci radnicima pri stupanju na posao ako imamo nekih dokaza da će buka dovesti do brzog oštećenja sluha.
Radnici koji imaju oštećenje sluha bukom, i ne rade više u bučnim prostorijama, ne mogu da rade na radnim mjestima gdje je potreban precizan sluh.