Profesionalni maligni tumori po svojoj kliničkoj slici u potpunosti odgovaraju tumorima koji nisu izazvani profesionalnim agensima. Tri su najvažnije lokalizacije zloćudnih profesionalnih tumora: koža, disajni i mokraćni trakt. U pravilu bolest nastaje na onim mjestima gdje određeni karcinogen ima najduži i najintenzivniji kontakt sa tkivom. Nijedan od poznatih profesionalnih karcinogena ne uzrokuje razvoj malignog tumora nekog posebnog histološkog tipa.
Karcinogeni učinak na koži može izazvati niz tvari. Ti su karcinomi obično lokalizirani na očnim kapcima, obrazima, bradi, iza uha, na vratu, rukama, skrotumu i bedrima. Latentno razdoblje može trajati i nekoliko godina. Tvari koje su inkrimirane najčešće su smola, katran, različita ulja, bitumen i asfalt, arsen, radij, ultraljubičasto i različita jonizantna zračenja. Za razvoj profesionalnih malignih tumora kože često je od osobitog značenja fotosenzibilizacija koju izazivaju različiti produkti destilacije kamenog uglja i nafte (npr. antracen, smole, parafini, ulja).
MALIGNI TUMORI DISAJNIH ORGANA
Promjene u smislu nastajanja malignih tumora disajnih organa pripisuju se danas najviše vlaknima azbesta, arsenu, katranu, spojevima hroma, nikla, radona i berilija. Od organskih prašina navodi se prašina drveta. Tumori se mogu pojaviti u plućnom parenhimu, bronhima, pleuri, u nosnoj šupljini i paranazalnim sinusima.
MALIGNI TUMORI URINARNOG TRAKTA
Tvari koje se najčešće povezuju s nastankom tumora mokraćnih puteva su aromatski amini. Ugroženi su radnici u proizvodnji sintetskih boja. Opasna je izloženost trima intermedijarima boja (1-naftilamin, 2-naftilamin i benzidin). Ustanovljeno je povišenje incidencije tumora u proizvodnji boje auramina i magente. U takvoj izloženosti opažen je povećan rizik nastanka tumora mokraćnog mjehura, uretera i pijelona.
MALIGNI TUMORI OSTALIH ORGANA
Razvoj malignih tumora jetre pripisuje se djelovanju arsena, vinilhlorid monomeru i nekim, radioaktivnim elementima koji se selektivno kumuliraju u jetri.
Maligni tumori kosti opisani su kao, npr., sarkom kostiju pri unošenju radioaktivnih tvari u organizam te osteosarkom u izloženosti beriliju.
Promjene u krvotvornim organima opisane su kao leukemija uzrokovana benzenom i radioaktivnim zračenjem.